Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Subprojekty

koordynator: dr hab., prof. ucz. Piotr Kociumbas (Instytut Germanistyki, Wydział Neofilologii)

Przy uwzględnieniu historycznych paradygmatów oraz narzędzi charakterystycznych dla sound studies refleksji badawczej w perspektywie posthumanistycznej poddane zostaną związki literatury i muzyki.

koordynatorka: dr Justyna Schollenberger (Instytut Kultury Polskiej, Wydział Polonistyki)

Badanie kategorii dziwności, obcości i niesamowitego w dyskursie posthumanistycznym zorientowane na eksploracje związane z dziwnością i groteską jako kategoriami opisu posthumanistycznej podmiotowości (już nie tylko ludzkiej) i charakteru naszych relacji z innymi (już nie tylko ludźmi) między innymi w kontekście fundamentalnych prac Karola Darwina.

koordynatorka: dr hab., prof. ucz. Joanna Godlewicz-Adamiec (Instytut Germanistyki, Wydział Neofilologii)

Badania w ramach międzynarodowego projektu badawczego „Literatura – Konteksty” (zainicjowanego w 2015 roku i prowadzonego przez Instytut Germanistyki UW oraz Instytut Neofilologii UP w Krakowie, kierownicy projektu: dr hab., prof. ucz. Joanna Godlewicz-Adamiec z UW i dr Tomasz Szybisty z UP w Krakowie), z uwzględnieniem kontekstów z kręgu nauk o życiu (life sciences). Dwoistość perspektywy badawczej przedsięwzięcia, integrującej lub przynajmniej zestawiającej spojrzenia właściwe literaturoznawstwu i nauk o życiu służyć ma sformułowaniu nowych zakresów naukowej eksploracji, usytuowanych nierzadko w „strefie niczyjej” pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami. Badania uwzględniają historyczne paradygmaty w perspektywie posthumanistycznej.

koordynatorki: dr hab., prof. ucz. Katarzyna Moszczyńska-Dürst, dr hab. Karolina Kumor, dr Aránzazu Calderón Puerta (Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, Wydział Neofilologii)

Analiza punktów przecięcia między feminizmem a ekokrytyką, feminizmem a animal studies oraz feminizmem a krytyczną teorią emocji i afektu. Badanie związków między posthumanizmem a feminizmem w teorii, literaturze, teatrze i kinie; badanie prób przedefiniowania paradygmatu podmiotowości i koncepcji sprawczości zapisanych w tekście literackim w świetle ustaleń posthumanistycznego feminizmu; analiza motywu postczłowieka i dystopii w twórczości kobiet.

koordynatorzy: dr hab. Gerardo Beltrán-Cejudo (Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, Wydział Neofilologii), dr hab. Julia Fiedorczuk-Glinecka, dr Maciej Rosiński (obydwoje: Instytut Anglistyki, Wydział Neofilologii)

Badanie nowych formuł podmiotowości wyłaniających się ze współczesnych eksperymentów poetyckich odpowiadających na wyzwanie, jakim jest postępująca katastrofa ekologiczna, z uwzględnieniem metodologii environmental humanities oraz eksploracji tradycji, także oralnej, rdzennej ludności Ameryki Północnej (Meksyk, USA, Kanada).

koordynatorka: dr Monika Stobiecka (Wydział Artes Liberales)

Aktualizacja słownika krytycznych studiów nad dziedzictwem o ujęcia korelujące ze współczesnymi realiami środowiskowymi i kulturowo-społecznymi oraz prądami nowej humanistyki (posthumanizm, transhumanizm), wypracowanie siatki pojęciowej i metodologii krytycznych studiów nad dziedzictwem (m.in. post-dziedzictwo, trans-dziedzictwo/transheritage, heritagizacja).

koordynatorzy: dr Gabriela Jarzębowska, dr Krzysztof Skonieczny, Aleksandra Brylska (Wydział Artes Liberales)

Projekt skupia się przede wszystkim na teoriach dotyczących relacji człowieka ze środowiskiem, które są wypracowywane w niezachodnim kontekście kulturowym. „Niezachodniość jest tu rozumiana dwojako: z jednej strony, w najszerszym znaczeniu, chodzi o badania ukazujące perspektywę alternatywną dla dominujących w humanistyce perspektyw zakorzenionych w kontekście świata zachodniego, zwłaszcza Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Z drugiej strony, niezachodnie perspektywy badawcze rozumiane są także w skali bardziej lokalnej. Stąd szczególna uwaga poświęcona będzie tak badaniom dotyczącym historii środowiskowej Europy Wschodniej, jak i próbom wypracowania teorii badawczych odzwierciedlających lokalną – polską i wschodnioeuropejską – perspektywę w obszarze relacji człowieka ze środowiskiem.

koordynatorka: dr hab., prof. ucz. Justyna Włodarczyk (Instytut Anglistyki, Wydział Neofilologii)

Badanie konstrukcji popularnych narracji dotyczących związków między zwierzętami a różnymi technologiami; od opracowania historii wprzęgania zwierząt w ‘maszynę’ wojenną do tego, w jaki sposób współczesny zaawansowany technicznie świat w dalszym ciągu wykorzystuje niezwykłe zdolności zwierząt dla zaspokojenia różnorakich ludzkich potrzeb.