Seria wydawnicza „Culture – Environment – Society. Humanities and beyond”

Redaktorzy: Joanna Godlewicz-Adamiec, Paweł Piszczatowski

Wydawnictwo: Vandenhoeck & Ruprecht Verlag (Imprint of BRILL Deutschland)

W serii będą ukazywać się przede wszystkim monografie w języku angielskim, niemieckim, a czasami także hiszpańskim. Publikacje te będą stanowić dokumentację wyników badań prowadzonych w ramach działania „Nieantropocentryczna podmiotowość kulturowa” i umożliwią ich powiązanie z międzynarodowymi dyskursami intelektualnymi. Będą to m.in. tomy pokonferencyjne dokumentujące serię konferencji „Dyskursy (post)antropocenu” organizowaną we współpracy z University of California Los Angeles i Albert-Ludwigs-Universität Freiburg. Koncepcja posthumanizmu, na której opiera się projekt, stawia pytania wykraczające poza granice tradycyjnych dyscyplin i wymaga rozszerzonej redefinicji idei podmiotowości postantropocentrycznej w sensie filozoficznym, teologicznym, prawnym, medycznym, psychologicznym i antropologicznym, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się katastrofy ekologicznej i klimatycznej. Istotnymi punktami odniesienia są tu koncepcje Nowego Materializmu, humanistyka środowiskowa, ekokrytyka i ekopoetyka, a także postantropocentryczne i postkolonialne modele i praktyki myślenia.

Ponadto seria ma być otwartą platformą wydawniczą, tworzącą przestrzeń dla wysokiej jakości publikacji z wyżej wymienionych dziedzin badawczych, a także dla projektów książkowych o charakterze interdyscyplinarnym i porównawczym. Ważnym aspektem, na który seria chce się otwierać, są także badania zorientowane diachronicznie odnoszące się do biocentrycznych koncepcji czasów przednowoczesnych oraz budujące mosty między postkolonialnym podejściem krytycznym a światopoglądem rdzennych kultur i cywilizacji niezachodnich.

• Friederike Eigler (Georgetown University, Washington DC)
  • Michaela Holdenried (Albert-Ludwigs-Universität Freiburg / Stellenbosch University)
  • Joanna Jurewicz (Uniwersytet Warszawski)
  • Dolors Sabaté Planes (Universidade de Santiago de Compostela)